Plugins - Akismet Spam Protection - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (209 entries)

en: <a href="%1$s" class="button" target="_blank">Upgrade to %2$s</a>
ja_JP: <a href="%1$s" class="button" target="_blank">%2$s へアップグレード</a>

en: Your Akismet usage has been over your plan's limit for three consecutive months. We have restricted your account for the rest of the month. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
ja_JP: Akismet の使用量が3か月連続でプラン上限を超えました。今月末までアカウント利用に制限をかけました。Akismet がスパムをブロックし続けることができるように、プランをアップグレードしてください。

en: Your Akismet usage is nearing your plan's limit for the third consecutive month. We will restrict your account after you reach the limit. Upgrade your plan so Akismet can continue blocking spam.
ja_JP: Akismet の使用量が3か月連続でプラン上限に近づいています。上限に達した場合はアカウントを制限します。 Akismet がスパムをブロックし続けることができるように、プランをアップグレードしてください。

en: Your Akismet usage has been over your plan's limit for two consecutive months. Next month, we will restrict your account after you reach the limit. Please consider upgrading your plan.
ja_JP: Akismet の使用量が2か月連続でプラン上限を超えました。来月また上限に達した場合はアカウントを制限します。 Akismet がスパムをブロックし続けることができるように、プランのアップグレードを検討してみてください。

en: Since %s, your account made %s API calls, compared to your plan's limit of %s. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a> about usage limits.
ja_JP: %s以降、プラン上限である%s回に対し、このアカウントは%s回 API 呼び出しを行いました。使用制限については、<a href="%s" target="_blank">詳細</a>をご覧ください。

en: Your account has been restricted
ja_JP: あなたのアカウントには制限がかかっています

en: Your Akismet account usage is approaching your plan's limit
ja_JP: Akismet アカウントの使用量がプランの上限に近づいています

en: Your Akismet account usage is over your plan's limit
ja_JP: Akismet アカウントの使用量がプランの制限を超えています

en: Please enter a new key or <a href="%s" target="_blank">contact Akismet support</a>.
ja_JP: キーを入力するか、<a href="%s" target="_blank">Akismet サポートにご連絡ください</a>。

en: Your API key is no longer valid.
ja_JP: お使いの API キーは現在有効ではありません。

en: Anti-Spam Settings
ja_JP: アンチスパム設定

note: translators: The placeholder is for showing how much of the process has completed, as a percent. e.g., "Checking for Spam (40%)"
en: Checking for Spam (%1$s%)
ja_JP: スパムチェック中 (%1$s%)

en: No comment history.
ja_JP: コメント履歴がありません。

en: Akismet was unable to recheck this comment.
ja_JP: Akismet はこのコメントを再確認できませんでした。

en: Akismet was unable to check this comment but will automatically retry later.
ja_JP: Akismet はこのコメントを確認できませんでしたが、後で自動的に再試行します。

note: translators: The placeholder is a WordPress PHP function name.
en: Comment was caught by %s.
ja_JP: %s がコメントをキャッチしました。

en: Akismet is not configured. Please enter an API key.
ja_JP: Akismet が設定されていません。 API キーを入力してください。

en: Enter your API key
ja_JP: API キーを入力してください

en: Set up a different account
ja_JP: 別のアカウントを設定

en: Set up your Akismet account to enable spam filtering on this site.
ja_JP: Akismet アカウントを設定して、このサイトでスパムフィルタリングを有効にしましょう。

en: Akismet could not recheck your comments for spam.
ja_JP: Akismet はコメントスパムを再チェックできませんでした。

en: You don't have permission to do that.
ja_JP: この操作を行う権限がありません。

en: Stats response could not be decoded.
ja_JP: 統計データのレスポンスを解読できませんでした。

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
ja_JP: 一時的に統計データを取得することができません。もう一度お試しください。

en: API key must be set to fetch stats.
ja_JP: 統計データを取得するには API キーを設定する必要があります。

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on above.
ja_JP: GDPR のようなプライバシー法におけるサイトの透明性維持を助けるため、Akismet はコメントフォームの下にユーザーへの通知を表示できます。この機能はデフォルトでは無効になっていますが、上で有効化できます。

en: Do not display privacy notice.
ja_JP: プライバシーに関する通知を表示しない。

en: Display a privacy notice under your comment forms.
ja_JP: コメントフォームの下にプライバシーに関する通知を表示する。

en: Akismet privacy notice
ja_JP: Akismet プライバシー通知

en: Privacy
ja_JP: プライバシー

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
ja_JP: このサイトはスパムを低減するために Akismet を使っています。<a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">コメントデータの処理方法の詳細はこちらをご覧ください</a>。

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
ja_JP: このサイトでは Akismet アンチスパムサービスを通じて、サイトにコメントする訪問者に関する情報を収集します。収集する情報はユーザーの Akismet 設定によって異なりますが、通常、コメント投稿者の IP アドレス、ユーザーエージェント、リファラー、サイト URL (さらにコメント投稿者が直接提供するその他の情報。例えば氏名、ユーザー名、メールアドレス、コメント本文など) 。

en: Comment discarded.
ja_JP: コメントは削除されました。

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
ja_JP: このサイトの API キーはハードコードされており、削除できません。

en: The value provided is not a valid and registered API key.
ja_JP: 入力された値は、有効かつ登録された API キーではありません。

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
ja_JP: このサイトの API キーはハードコードされており、API により変更することができません。

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
ja_JP: 統計情報を取得する期間。選択肢: 60日間、6ヶ月間、全期間

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
ja_JP: 真であれば、コメントリストのページのコメント投稿者の横に、承認されたコメント数を表示します。

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
ja_JP: 真であれば、Akismet は最も悪質な種類のスパムをスパムフォルダーに振り分けるのではなく、自動的に削除します。

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
ja_JP: 12文字の Akismet API キーです。akismet.com/get/ で入手できます。

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
ja_JP: サイトが Akismet サーバーに接続できません。

note: translators: %s is the wp-config.php file
en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
ja_JP: Akismet API キーはこのサイトの %s ファイルで定義されています。

en: Manual Configuration
ja_JP: 手動構成

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
ja_JP: このページで、Akismet の設定を更新し、スパム統計情報を表示することができます。

note: Description of the plugin
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
ja_JP: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>あなたのブログをスパムから保護する</strong>最良の方法といえるでしょう。あなたが眠りについている時間でさえ、Akismet は常時サイトを守り続けます。始めるのは簡単。Akismet プラグインを有効化したら設定ページで API キーを設定するだけです。

note: Plugin Name of the plugin
en: Akismet Anti-Spam
ja_JP: Akismet Anti-Spam (アンチスパム)

en: Connect with API key
ja_JP: API キーを使って接続する

note: translators: %s is the WordPress.com username
en: You are connected as %s.
ja_JP: あなたは %s として接続しています。

en: Connect with Jetpack
ja_JP: Jetpack と連携する

en: Use your Jetpack connection to set up Akismet.
ja_JP: Jetpack 連携を利用して Akismet を設定しましょう。

en: Eliminate spam from your site
ja_JP: サイトからスパムを一掃

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
ja_JP: <a href="%s">保留中のコメント</a> を確認しますか ?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
ja_JP: Akismet は現在サイトをスパムから保護しています。ブログをお楽しみください。

en: Set up your Akismet account
ja_JP: Akismet アカウントを設定

en: Detailed Stats
ja_JP: 詳しい統計情報

en: Statistics
ja_JP: 統計情報

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
ja_JP: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>あなたのブログをスパムから保護する</strong>最良の方法といえるでしょう。あなたが眠りについている時間でさえ、Akismet は常時サイトを守り続けます。始めるには、<a href="admin.php?page=akismet-key-config">Akismet 設定ページ</a>に移動してあなたの API キーを設定しましょう。

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
ja_JP: 何百万もの利用実績がある Akismet は<strong>あなたのブログをスパムから保護する</strong>最良の方法といえるでしょう。このサイトでの設定は完了しており Akismet が常時保護しています。

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
ja_JP[0]: %s件のコメントがスパムとして捕獲されました。

en: No comments were caught as spam.
ja_JP: スパムとして捕捉したコメントはありません。

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
ja_JP[0]: Akismet は%s件のコメントをチェックしました。

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments awaiting moderation.
ja_JP: チェックするコメントはありませんでした。Akismet は承認待ちのコメントのみをチェックします。

en: Comment not found.
ja_JP: コメントが見つかりません。

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
ja_JP[0]: %d件のコメントがチェックできませんでした。

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
ja_JP[0]: %d件のコメントをスパムとして処理しました。

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
ja_JP[0]: %d件のコメントを処理しました。

en: Comment #%d could not be checked.
ja_JP: コメント #%d をチェックできませんでした。

en: Failed to connect to Akismet.
ja_JP: Akismet との接続に失敗しました。

en: Comment #%d is not spam.
ja_JP: コメント #%d はスパムではありません。

en: Comment #%d is spam.
ja_JP: コメント #%d はスパムです。

en: %s false positive | %s false positives
ja_JP[0]: %s件の誤判定

en: %s missed spam | %s missed spam
ja_JP[0]: %s件のスパム見落とし

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
ja_JP: 現在ご利用中の Akismet プランはありません。

en: Your Akismet subscription is suspended.
ja_JP: Akismet のサブスクリプションは停止中です。

en: Your Akismet plan has been cancelled.
ja_JP: Akismet プランを取り消しました。

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
ja_JP: お支払いを処理できません。<a href="%s" target="_blank">支払い情報を更新</a>してください。

en: Please update your payment information.
ja_JP: 支払い情報を更新してください。

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
ja_JP: <strong>もうすぐ完了です</strong> - Akismet を設定してスパムにサヨナラしましょう

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
ja_JP[0]: Akismet は合計%d分を節約しました。

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
ja_JP[0]: Akismet は合計%d時間を節約しました。

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
ja_JP[0]: Akismet は合計%s日を節約しました。

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
ja_JP: Akismet はスパムをフィルターし、あなたがもっと重要なことに集中できるようにします。

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
ja_JP: サービスを引き続き使うには、無制限のサイトで使える <a href="%s" target="_blank">Enterprise プランへアップグレードしてください</a>。

en: Your Plus subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Plus subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
ja_JP: ご利用中の Plus プランは1サイトのみで利用可能です。<a href="%s" target="_blank">追加の Plus プランを購入する</a>か、無制限のサイトで Akismet を利用できる Enterprise プランへアップグレードしてください。

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
ja_JP: akismet.com への接続が確立できませんでした。<a href="%s" target="_blank">ファイアウォールについてのガイド</a>を参照し、サーバの設定を確認してください。

en: The API key you entered could not be verified.
ja_JP: 入力された API キーを認証できませんでした。

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
ja_JP: 質問があれば<a href="%s" target="_blank">サポートチーム</a>へ連絡してください。

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
ja_JP: 2012年以降、Akismet は (無料を含む) すべてのアカウントでプラン形式のサブスクリプションを採用しました。アカウントにまだプランが割り当てられていませんので、<a href="%s" target="_blank">ログイン</a>してプランを選択していただけると幸いです。

en: All systems functional.
ja_JP: すべてのシステムは作動中です。

en: Enabled.
ja_JP: 有効。

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
ja_JP: Akismet は以前の SSL リクエストで問題に直面し、一時的に無効化しました。リクエストでの SSL の使用は直ちに再開されます。

en: Temporarily disabled.
ja_JP: 一時的に無効化中。

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
ja_JP: お使いの Web サーバは SSL リクエストを発行することができません。ウェブホストに連絡し、 SSL リクエストのサポートを追加するように頼んでください。

en: Disabled.
ja_JP: 無効。

en: SSL Status
ja_JP: SSL の状態

en: This comment was reported as not spam.
ja_JP: このコメントはスパムではないとして報告されました。

en: This comment was reported as spam.
ja_JP: このコメントはスパムとして報告されました。

en: Manually enter an API key
ja_JP: 手動で API キーを入力

en: Contact Akismet support
ja_JP: Akismet サポートへ問い合わせる

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
ja_JP: ご心配なく。お問い合わせくだされば解決のお手伝いをさせていただきます。

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is suspended.
ja_JP: %s のサブスクリプションは現在停止中です。

note: translators: %s is the WordPress.com email address
en: Your subscription for %s is cancelled.
ja_JP: %s のサブスクリプションをキャンセルしました。

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Plus subscription.
ja_JP: Plus サブスクリプションに含まれる数をかなり超えたサイトで Akismet キーを使用しています。

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Plus subscription allows.
ja_JP: Plus サブスクリプションに含まれる数よりも多いサイトで Akismet キーを使用しています。

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
ja_JP: 入力されたキーは無効です。 キーを再確認してください。

en: There is a problem with your API key.
ja_JP: API キーに問題があります。

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
ja_JP: <a href="%s" target="_blank">いくらかの金額を寄与</a>していただくことで、私たちのスパム退治にご協力いただけます。

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
ja_JP: ヘルプが必要な場合は <a href="%s" target="_blank">Akismet サポート</a>にご連絡ください。

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
ja_JP: サブスクリプションを再有効化するには <a href="%s" target="_blank">Akismet のアカウントページ</a>に移動してください。

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
ja_JP: ファイアウォールが Akismet の API への接続をブロックしている可能性があります。ホスティングサービスに連絡し、<a href="%s" target="_blank">ファイアウォールに関するガイド</a>に言及してください。

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
ja_JP: ホスティングサービスまたはサーバー管理者が PHP の <code>gethostbynamel</code> 関数を無効化しています。<strong>これが修正されるまで、Akismet は正しく動作できません</strong>。ホスティングサービスまたはファイアウォール管理者に連絡し、<a href="%s" target="_blank">こちらの Akismet システム要件</a>をお伝え下さい。

en: Network functions are disabled.
ja_JP: サイトネットワーク関数が無効化されています。

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
ja_JP: 詳細: %s

en: Akismet Error Code: %s
ja_JP: Aksimet エラーコード: %s

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
ja_JP: 一部のコメントが Akismet のスパムチェックを通されていません。一時的に承認待ち状態になっており、後ほど自動的に再チェックされます。

en: Akismet has detected a problem.
ja_JP: Akismet が障害を検知しました。

en: Change
ja_JP: 変更

en: Upgrade
ja_JP: アップグレード

en: Next Billing Date
ja_JP: 次回の課金日

en: Active
ja_JP: 有効

en: No Subscription Found
ja_JP: サブスクリプションが見つかりませんでした

en: Missing
ja_JP: 不明

en: Suspended
ja_JP: 一時停止中

en: Cancelled
ja_JP: キャンセル済み

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Disconnect this account
ja_JP: このアカウントの連携を解除

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
ja_JP[0]: <a href="%1$s">スパムフォルダー</a>内の%2$d日以上経過したスパムは自動的に削除されます。

en: Note:
ja_JP: 注:

en: Always put spam in the Spam folder for review.
ja_JP: スパムを常にスパムフォルダーに振り分けレビューする。

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
ja_JP: 最も悪質な種類の広範囲なスパムを自動的に削除し、目に触れないようにする。

en: Akismet anti-spam strictness
ja_JP: Akismet アンチスパム強度

en: Show the number of approved comments beside each comment author
ja_JP: コメントの投稿者の横に承認されたコメント数を表示する。

en: Show approved comments
ja_JP: 承認済みのコメントを表示する

en: Accuracy
ja_JP: 精度

en: All time
ja_JP: 全期間

en: Spam blocked | Spam blocked
ja_JP[0]: ブロックしたスパム

en: Past six months
ja_JP: 過去6ヶ月間

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">WordPress を最新バージョンにアップグレード</a>するか、<a href="%2$s">Akismet プラグインをバージョン 2.4にダウングレードしてください</a>。

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
ja_JP: Akismet %s には WordPress %s 以降が必要です。

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
ja_JP: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントを非スパムと判定しました。

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
ja_JP: 自動再試行の際に Akismet がこのコメントをスパムと判定しました。

en: %s reported this comment as not spam.
ja_JP: %s はこのコメントをスパムではないとして報告しました。

en: %s reported this comment as spam.
ja_JP: %s はこのコメントをスパムとして報告しました。

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
ja_JP: %1$s はコメントの状態を %2$s に変更しました。

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
ja_JP: Akismet はこのコメントをチェックすることができませんでした(応答: %s)が、後ほど自動的に再試行します。

en: Akismet cleared this comment.
ja_JP: Akismet がこのコメントを非スパムと判定しました。

en: Comment status was changed to %s
ja_JP: コメントの状態を %s へと変更しました

en: Akismet caught this comment as spam.
ja_JP: Akismet がこのコメントをスパムと判定しました。

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
ja_JP[0]: <strong class="count">%1$s件のスパム</strong>が <strong>Akismet</strong> によってブロックされました

en: Title:
ja_JP: タイトル:

en: Spam Blocked
ja_JP: ブロックしたスパム

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
ja_JP: Akismet が捕獲したスパムコメント数を表示

en: Akismet Widget
ja_JP: Akismet ウィジェット

en: Cleaning up spam takes time.
ja_JP: スパムの除去には時間がかかります。

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
ja_JP: <a href="%s">Akismet の設定</a>を確認して、問題が継続するようであればウェブホストにご確認ください。

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s approved | %s approved
ja_JP[0]: %s が承認

en: History
ja_JP: 履歴

en: View comment history
ja_JP: コメント履歴を表示

en: Un-spammed by %s
ja_JP: %s がスパム判定を解除

en: Flagged as spam by %s
ja_JP: %s がスパムと判定

en: Cleared by Akismet
ja_JP: Akismet が非スパムと判定

en: Flagged as spam by Akismet
ja_JP: Akismet によりスパムと判定

en: Awaiting spam check
ja_JP: スパムチェック待ち

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
ja_JP: Akismet はこのコメントを再度チェックすることができませんでした。(応答: %s)

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
ja_JP: Akismet がこのコメントを再チェックし、非スパムと判定しました。

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
ja_JP: Akismet がこのコメントを再チェックし、スパムと判定しました。

en: Check for Spam
ja_JP: スパムチェック

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
ja_JP: 現在<a href='%1$s'>保留中のスパム</a>はありません。

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
ja_JP[0]: 現在<a href="%2$s">%1$s件のコメント</a>をスパムとして捕らえています。

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
ja_JP: <a href="%s">Akismet</a> があなたのブログをスパムから保護しています。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
ja_JP[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> は、%2$s件のスパムコメントからあなたのサイトを保護しました。

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
ja_JP[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> はこのサイトで今まで<a href="%2$s">%3$s件のスパムコメント</a>をブロックしました。

[ctx: comments]
en: Spam
ja_JP: スパム

en: Cheatin&#8217; uh?
ja_JP: 間違えましたか ?

en: Akismet Support
ja_JP: Akismet サポート

en: Akismet FAQ
ja_JP: Akismet へのよくある質問

en: For more information:
ja_JP: 詳細情報:

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
ja_JP: サブスクリプション状況 - 有効、キャンセル、一時停止

en: Status
ja_JP: ステータス

en: The Akismet subscription plan
ja_JP: Akismet サブスクリプションプラン

en: Subscription Type
ja_JP: サブスクリプションタイプ

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
ja_JP: 最も悪質な種類のスパムを自動的に削除するか、すべてのスパムをスパムフォルダーに振り分けるか選択してください。

en: Strictness
ja_JP: 厳密度

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
ja_JP: コメントの投稿者の脇に承認したコメントの数を表示する

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Enter/remove an API key.
ja_JP: API キーを入力または削除してください。

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Akismet Configuration
ja_JP: Akismet 設定

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
ja_JP: このページでは、スパムフィルターの統計を見ることができます。

en: Akismet Stats
ja_JP: Akismet 統計

en: Click the Use this Key button.
ja_JP: 「このキーを使用」をクリックしてください。

en: Copy and paste the API key into the text field.
ja_JP: テキスト欄に API キーをコピー & ペーストしてください。

en: If you already have an API key
ja_JP: API キーをすでにお持ちの場合

en: Enter an API Key
ja_JP: API キーを入力してください

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
ja_JP: API キーを取得するには %s でアカウントを登録してください。

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
ja_JP: Akismet サービスを有効化するためには API キーを入力する必要があります。

en: New to Akismet
ja_JP: Akismet を初めてご利用の方

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
ja_JP: このページで Akismet プラグインを設定できます。

en: Akismet Setup
ja_JP: Akismet 設定

en: Overview
ja_JP: 概要

en: Re-adding...
ja_JP: 再度追加中…

en: (undo)
ja_JP: (取消)

en: URL removed
ja_JP: URL を削除しました

en: Removing...
ja_JP: 削除中…

en: Remove this URL
ja_JP: この URL を削除

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Comment History
ja_JP: コメント履歴
