Plugins - Contact Form 7 - Stable (latest release) - en to da_DK translation catalogue (317 entries)

en: Submit
da_DK: Send

en: (optional)
da_DK: (valgfri)

en: disallowed list
da_DK: Ikke-tilladte list

en: Disallowed words (%s) are used.
da_DK: Ikke-tilladte ord (%s) anvendes.

en: Disallowed words are used.
da_DK: Ikke-tilladte ord anvendes.

en: Not Found
da_DK: Ikke fundet

note: translators: Developer debugging message. 1: PHP function name, 2: Explanatory message, 3: Contact Form 7 version number.
en: %1$s was called incorrectly. %2$s %3$s
da_DK: %1$s blev kaldt forkert. %2$s %3$s

note: translators: %s: Contact Form 7 version number.
en: (This message was added in Contact Form 7 version %s.)
da_DK: (Denne meddelelse blev tilføjet i Contact Form 7 version %s.)

en: The fourth parameter ($mail_tag) must be an instance of the WPCF7_MailTag class.
da_DK: Det fjerde parameter ($mail_tag) skal være en instans af WPCF7_MailTag klassen.

note: translators: time format, see https://www.php.net/date
en: g:i a
da_DK: H:i

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
da_DK: %1$s kl. %2$s

en: docs
da_DK: dok

note: translators: 1: FAQ, 2: Docs ("FAQ & Docs")
en: %1$s and %2$s
da_DK: %1$s og %2$s

en: Additional settings
da_DK: Yderligere indstillinger

en: Error
da_DK: Fejl

en: The total size of attachment files is too large.
da_DK: Den samlede størrelse på de vedhæftede filer er for stor.

en: Unavailable HTML elements are used in the form template.
da_DK: Ikke-tilgængelige HTML-elementer anvendes i formular skabelonen.

en: reCAPTCHA is active on this site.
da_DK: reCAPTCHA er aktiveret på dette websted.

en: reCAPTCHA response token is empty.
da_DK: reCAPTCHA svar-token er tom.

en: Submitted nonce is invalid.
da_DK: Indsendte nonce er ugyldigt.

en: User-Agent string is unnaturally short.
da_DK: Brugeragent streng er unaturligt kort.

en: reCAPTCHA score (%1$.2f) is lower than the threshold (%2$.2f).
da_DK: reCAPTCHA score (%1$.2f) er lavere en grænseværdien (%2$.2f).

en: Akismet returns a spam response.
da_DK: Akismet returnerer et spamsvar.

en: Select lists to which newly added contacts are to belong.
da_DK: Vælg de lister, som de nyoprettede kontakter tilhører.

[ctx: Constant Contact]
en: Contact Lists: Select lists to which newly added contacts are to belong.
da_DK: Kontaktlister: Vælg lister, som nyoprettede kontakter skal tilhøre.

[ctx: Constant Contact]
en: Contact Lists
da_DK: Kontaktlister

[ctx: API keys]
en: Reset Keys
da_DK: Nulstil nøgler

en: This site is connected to the Constant Contact API.
da_DK: Dette websted er forbundet til Constant Contact API.

en: Configuration updated.
da_DK: Konfiguration er opdateret.

en: Failed to establish connection. Please double-check your configuration.
da_DK: Forbindelse mislykkedes. Kontroller venligst din konfiguration.

en: Connection established.
da_DK: Forbindelse er oprettet.

note: translators: 1: response code, 2: message, 3: body, 4: URL
en: HTTP Response: %1$s %2$s %3$s from %4$s
da_DK: HTTP svar: %1$s %2$s %3$s fra %4$s

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. With Contact Form 7&#8217;s reCAPTCHA integration module, you can block abusive form submissions by spam bots. For details, see %s.
da_DK: reCAPTCHA beskytter dig mod spam og andre former for automatiseret misbrug. Med Contact Form 7s reCAPTCHA integrationsmodul, kan du blokere krænkende formularbesvarelser lavet af spam bots. Yderligere oplysninger finder du i %s.

en: API keys for reCAPTCHA v3 are different from those for v2; keys for v2 don&#8217;t work with the v3 API. You need to register your sites again to get new keys for v3. For details, see %s.
da_DK: API-nøgler for reCAPTCHA V3 er forskellige fra dem for v2. Nøgler til v2 vil ikke virke med v3 API. Du skal registrere dine websteder igen for at få nye nøgler til v3. Yderligere oplysninger finder du i %s.

en: Connect to the Constant Contact API
da_DK: Forbind til Constant Contact API

[ctx: API keys]
en: Remove Keys
da_DK: Fjern nøgler

en: Set this URL as the redirect URI.
da_DK: Angiv denne URL som omdirigering URI.

en: Redirect URI
da_DK: Omdirigering URI

en: App Secret
da_DK: App hemmelighed

en: API Key
da_DK: API nøgle

en: Setup Integration
da_DK: Opsæt integration

en: Constant Contact integration
da_DK: Konstant kontakt-integration

en: The Constant Contact integration module allows you to send contact data collected through your contact forms to the Constant Contact API. You can create reliable email subscription services in a few easy steps. For details, see %s.
da_DK: Integrationen med Constant Contact tillader dig at sende de kontaktdata, du har indsamlet med kontaktformularer til Constant Contact API. Du kan oprette pålidelige e-mailabonnement tjenester med få nemme trin. Yderligere oplysninger, se %s.

en: Email marketing
da_DK: E-mail Marketing

en: It is not allowed to use files outside the wp-content directory.
da_DK: Det er ikke tilladt at anvende filer udenfor wp-content biblioteket.

en: Make this checkbox optional
da_DK: Gør denne afkrydsningsboks valgfri

en: Professional services
da_DK: Professionel service

en: Support forums
da_DK: Support forum

en: Here are some available options to help solve your problems.
da_DK: Her er nogle tilgængelige muligheder som kan løse dine problemer.

en: Do you need help?
da_DK: Mangler du hjælp?

en: Condition
da_DK: Betingelse

en: Not consented
da_DK: Ikke samtykket

en: Consented
da_DK: Samtykket

en: Sending mail has been aborted.
da_DK: Afsendelse af e-mail er blevet afbrudt.

en: You can edit messages used in various situations here. For details, see %s.
da_DK: Du kan redigere beskeder, der bruges i forskellige situationer her. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: Editing messages
da_DK: Redigere beskeder

en: You can edit the mail template here. For details, see %s.
da_DK: Du kan redigere e-mail skabelonen her. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: You can edit the form template here. For details, see %s.
da_DK: Du kan redigere formularskabelonen her. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: Editing form template
da_DK: Redigere formular skabelon

note: translators: screen reader text
en: (left and right arrow)
da_DK: (venstre og højre pile taste)

note: translators: 1: ◀ ▶ dashicon, 2: screen reader text for the dashicon
en: %1$s %2$s keys switch panels
da_DK: %1$s %2$s taster skifter faneblade

note: translators: screen reader text
en: (configuration error)
da_DK: (konfigurationsfejl)

en: How to resolve?
da_DK: Hvordan løses det?

en: Your donation will help encourage and support the plugin&#8217;s continued development and better user support.
da_DK: Din donation vil sikre at plugin'et fortsat udvikles og der ydes bedre bruger support.

en: making a donation
da_DK: giv en donation

note: translators: %s: link labeled 'making a donation'
en: If you enjoy using Contact Form 7 and find it useful, please consider %s.
da_DK: Hvis du holder af, at anvende Contact Form 7 og finder det brugbart, kan du overveje %s.

en: It is hard to continue development and support for this plugin without contributions from users like you.
da_DK: Det er svært at fortsætte med udvikling og support af dette plugin uden deltagelse fra brugere som dig selv.

en: This contact form is available only for logged in users.
da_DK: Denne kontaktformular er kun tilgængelig for brugere, der er logget ind.

en: Deprecated settings are used.
da_DK: Forældede indstillinger anvendes.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you need %s plugin installed.
da_DK: For at bruge CAPTCHA skal du installere %s plugin.

en: There was an error deleting the contact form.
da_DK: Der opstod en fejl under sletning af kontaktformularen.

en: You are not allowed to access the requested contact form.
da_DK: Du har ikke adgang til den ønskede kontaktformular.

en: The requested contact form was not found.
da_DK: Den anmodede kontaktformular blev ikke fundet.

en: You are not allowed to create a contact form.
da_DK: Du har ikke adgang til at oprette en kontaktformular.

en: Cannot create existing contact form.
da_DK: Kan ikke oprette eksisterende kontaktformular.

en: You are not allowed to access contact forms.
da_DK: Du har ikke adgang til kontaktformularene.

en: Attachment file does not exist at %path%.
da_DK: Vedhæftnings filen findes ikke ved %path%.

en: Invalid mailbox syntax is used in the %name% field.
da_DK: Ugyldig e-mailboks syntaks anvendes i %navn% felt.

note: translators: %names%: a list of form control names
en: Unavailable names (%names%) are used for form controls.
da_DK: Ikke tilgængelig navne (%names%) er brugt til formular kontrol.

en: There are invalid mail header fields.
da_DK: Der er ugyldige e-mail header felter.

en: HTML tags are used in a message.
da_DK: HTML-tags bruges i en besked.

en: Sender email address does not belong to the site domain.
da_DK: Afsenderens e-mail adresse tilhører ikke webstedets domæne.

en: Invalid mailbox syntax is used.
da_DK: Ugyldig e-mailboks syntaks anvendes.

en: There is a possible empty field.
da_DK: Der er et muligt tomt felt.

note: translators: %s: number of errors detected
en: %s configuration error detected | %s configuration errors detected
da_DK[0]: %s konfigurationsfejl er fundet
da_DK[1]: %s konfigurationsfejl er fundet

en: There was an error saving the contact form.
da_DK: Der opstod en fejl under lagring af kontaktformularen.

en: %d configuration errors detected in this tab panel
da_DK: %d konfigurationsfejl er fundet i denne fane

en: 1 configuration error detected in this tab panel
da_DK: 1 konfigurationsfejl er fundet i denne fane

en: %d configuration errors detected
da_DK: %d konfigurationsfejl er fundet

en: 1 configuration error detected
da_DK: 1 konfigurationsfejl er fundet

note: translators: 1: PHP function name, 2: version number, 3: alternative function name translators: 1: WordPress hook name, 2: version number, 3: alternative hook name
en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since Contact Form 7 version %2$s! Use %3$s instead.
da_DK: %1$s er <strong>forældet</strong> siden Contact Form 7 version %2$s! Brug %3$s i stedet for.

note: translators: %s: link labeled 'Flamingo'
en: Install a message storage plugin before this happens to you. %s saves all messages through contact forms into the database. Flamingo is a free WordPress plugin created by the same author as Contact Form 7.
da_DK: Installer et "Message Storage" plugin, før dette sker for dig. %s gemmer alle beskeder fra formularer i en database. Flamingo er et gratis plugin fra samme udvikler som Contact Form 7.

en: Contact Form 7 doesn&#8217;t store submitted messages anywhere. Therefore, you may lose important messages forever if your mail server has issues or you make a mistake in mail configuration.
da_DK: Contact Form 7 gemmer ikke beskeder nogle steder. Du kan derfor risikere at miste vigtige beskeder, hvis mailserveren har problemer, eller der er fejl i din opsætning.

en: Before you cry over spilt mail&#8230;
da_DK: Før du græder over spildt mail&#8230;

note: translators: links labeled 1: 'Akismet', 2: 'reCAPTCHA', 3: 'disallowed list'
en: Contact Form 7 supports spam-filtering with %1$s. Intelligent %2$s blocks annoying spambots. Plus, using %3$s, you can block messages containing specified keywords or those sent from specified IP addresses.
da_DK: Contact Form 7 understøtter spam-filtrering med %1$s. Intelligent %2$s blokerer irriterende spambots. Plus, ved at bruge %3$s, kan du blokere beskeder, der indeholder specifikke ord eller IP adresser.

en: Spammers target everything; your contact forms aren&#8217;t an exception. Before you get spammed, protect your contact forms with the powerful anti-spam features Contact Form 7 provides.
da_DK: Spammere rammer alt; dine kontaktformularer er ingen undtagelse. Før du bliver begravet i spam, kan du beskytte dine kontaktformularer med den effektive anti-spam funktion, som Contact Form 7 tilbyder.

en: Getting spammed? You have protection.
da_DK: Modtager du spam? Du har et forsvar.

en: Multiple form controls are in a single label element.
da_DK: Flere formular kontrolelementer findes i det enkelte element.

en: FAQ about Configuration Validator
da_DK: Ofte stillede spørgsmål om konfigurations validering

en: The telephone number is invalid.
da_DK: Telefonnummeret er ugyldigt.

en: The URL is invalid.
da_DK: URL-adressen er ugyldig.

en: The e-mail address entered is invalid.
da_DK: E-mail adressen er ikke gyldig.

en: The answer to the quiz is incorrect.
da_DK: Svaret på kontrolspørgsmålet er forkert.

en: The number is larger than the maximum allowed.
da_DK: Numret er større end det tilladte maksimum.

en: The number is smaller than the minimum allowed.
da_DK: Numret er mindre end det tilladte minimum.

en: The number format is invalid.
da_DK: Nummer formatet er ikke gyldig.

en: There was an error uploading the file.
da_DK: Der opstod en fejl under overførslen af filen.

en: The file is too big.
da_DK: Filen er for stor.

en: You are not allowed to upload files of this type.
da_DK: Du har ikke adgang til at overføre filer af denne type.

en: There was an unknown error uploading the file.
da_DK: Der opstod en ukendt fejl under overførslen af filen.

en: The date is after the latest one allowed.
da_DK: Datoen er efter, den seneste tilladte.

en: The date is before the earliest one allowed.
da_DK: Datoen er før, den tidligst tilladte.

en: The date format is incorrect.
da_DK: Dato formatet er forkert.

en: The field is too short.
da_DK: Feltet er for kort.

en: The field is too long.
da_DK: Feltet er for langt.

en: The field is required.
da_DK: Feltet er påkrævet.

en: You must accept the terms and conditions before sending your message.
da_DK: Du skal acceptere vilkårene og betingelserne, før du kan afsende din besked.

en: One or more fields have an error. Please check and try again.
da_DK: Et eller flere felter indeholder en fejl. Tjek og prøv igen.

en: There was an error trying to send your message. Please try again later.
da_DK: Der opstod en fejl under forsøg på at sende din besked. Prøv venligst igen senere.

en: Thank you for your message. It has been sent.
da_DK: Tak for din besked. Den er nu afsendt.

en: Misconfiguration leads to mail delivery failure or other troubles. Validate your contact forms now.
da_DK: Fejlkonfiguration fører til problemer med e-mail afsendelser og andet. Valider dine kontaktformularer nu.

en: Validate Contact Form 7 Configuration
da_DK: Valider Contact Form 7 konfiguration

en: Configuration validation completed. No invalid contact form was found.
da_DK: Konfigurations validering udført. Ingen ugyldige kontak tformularer blev fundet.

note: translators: %s: number of contact forms
en: Configuration validation completed. %s invalid contact form was found. | Configuration validation completed. %s invalid contact forms were found.
da_DK[0]: Konfigurationsvalidering udført. %s ugyldig kontaktformular blev fundet.
da_DK[1]: Konfigurationsvalidering udført. %s ugyldige kontaktformularer blev fundet.

en: Validate Configuration
da_DK: Valider konfiguration

note: translators: %s: number of contact forms
en: Validate %s contact form now | Validate %s contact forms now
da_DK[0]: Valider %s kontakt formular nu
da_DK[1]: Validerer %s kontakt formular nu

en: You are not allowed to validate configuration.
da_DK: Du har ikke adgang til at validere konfiguration.

en: Secret Key
da_DK: Hemmelig nøgle

en: Site Key
da_DK: Webstedsnøgle (site key)

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger blev gemt.

en: Invalid key values.
da_DK: Ugyldige nøgle værdier.

note: Description of the plugin
en: Just another contact form plugin. Simple but flexible.
da_DK: Bare endnu et kontaktformular-plugin. Simpelt, men fleksibelt.

note: translators: title of your first contact form. %d: number fixed to '1'
en: Contact form %d
da_DK: Kontaktformular %d

en: Generate a form-tag for a multi-line text input field. For more details, see %s.
da_DK: Generere et form-tag til et multi linje tekst felt. Flere flere detaljer her, se %s.

en: text area
da_DK: tekstboks

en: This field requires author's URL
da_DK: Dette felt kræver URL-adresse til forfatteren

en: This field requires author's email address
da_DK: Dette felt kræver forfatterens e-mail adresse

en: This field requires author's name
da_DK: Dette felt kræver forfatterens navn

en: Text fields
da_DK: Tekst felter

en: Generate a form-tag for a single-line telephone number input field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag for et telefon nummer felt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: Generate a form-tag for a single-line URL input field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag for et URL felt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: Generate a form-tag for a single-line email address input field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag for et e-mail felt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: Generate a form-tag for a single-line plain text input field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag for et tekst felt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: tel
da_DK: telefon

en: email
da_DK: e-mail

en: text
da_DK: tekst

en: Telephone number that the sender entered is invalid
da_DK: Telefonnummer, som afsender indtastede er ugyldig

en: URL that the sender entered is invalid
da_DK: URL'en som afsenderen indtastede er ugyldig

en: Email address that the sender entered is invalid
da_DK: E-mail adressen, som afsender indtastede, er ugyldig

en: Label
da_DK: Etiket

en: Submit button
da_DK: Indsend knap

en: Generate a form-tag for a submit button. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til en send knap. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: submit
da_DK: indsend

en: Insert a blank item as the first option
da_DK: Indsæt et tomt punkt som første valgmulighed

en: Allow multiple selections
da_DK: Tillad at vælge flere på én gang

en: Generate a form-tag for a drop-down menu. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til en rulle menu. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: drop-down menu
da_DK: fold-ud menu

en: One pipe-separated question-answer pair (e.g. The capital of Brazil?|Rio) per line.
da_DK: Et spørgsmål/svar-par pr. linje med en lodret streg som adskiller (f.eks. Danmarks hovedstad|København).

en: Questions and answers
da_DK: Spørgsmål og svar

en: Quiz
da_DK: Kontrolspørgsmål

en: Generate a form-tag for a question-answer pair. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til spørgsmål/svar. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: quiz
da_DK: kontrolspørgsmål

en: Sender doesn't enter the correct answer to the quiz
da_DK: Afsenderen indtastede ikke det rigtige svar på kontrol spørgsmålet

en: Slider
da_DK: Skyder

en: Spinbox
da_DK: Bladre felt

en: Number fields
da_DK: Tal felter

en: Generate a form-tag for a field for numeric value input. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til et felt med tal værdier. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: number
da_DK: nummer

en: Number is larger than maximum limit
da_DK: Numret er større end tilladte

en: Number is smaller than minimum limit
da_DK: Numret er mindre en tilladte

en: Number format that the sender entered is invalid
da_DK: Nummer format som brugeren indtastede er ugyldig

en: This contact form contains file uploading fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
da_DK: Denne kontaktformular indeholder felter for filupload, men den midlertidige mappe til filerne (%s) eksisterer ikke eller er ikke skrivbar. Du kan oprette mappen eller ændre adgangstilladelserne manuelt.

en: To attach the file uploaded through this field to mail, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the File Attachments field on the Mail tab.
da_DK: For at vedhæfte filer gennem dette felt, skal du indsætte tilsvarende mail-tag (%s) i vedhæft feltet under e-mail fanen.

en: Acceptable file types
da_DK: Tilladte filtyper

en: File size limit (bytes)
da_DK: Fil størrelse grænse (bytes)

en: File uploading and attachment
da_DK: Filoverførsel og vedhæftning

en: Generate a form-tag for a file uploading field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til et vedhæftnings felt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: file
da_DK: fil

en: Uploading a file fails for PHP error
da_DK: Overførelse af filen mislykkedes på grund af en PHP-fejl

en: Uploaded file is too large
da_DK: Den overførte fil er for stor

en: Uploaded file is not allowed for file type
da_DK: Den overførte filtype er ikke tilladt

en: Uploading a file fails for any reason
da_DK: Overførsel af en fil mislykkes af en eller anden grund

en: Max
da_DK: Maks

en: Range
da_DK: Rækkevidde

en: Use this text as the placeholder of the field
da_DK: Brug denne tekst som pladsholder for feltet

en: Default value
da_DK: Standard værdi

en: Date field
da_DK: Dato felt

en: Generate a form-tag for a date input field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til et dato felt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: date
da_DK: dato

en: Date is later than maximum limit
da_DK: Dato er efter det tilladte

en: Date is earlier than minimum limit
da_DK: Dato er før det tilladte

en: Date format that the sender entered is invalid
da_DK: Dato formatet, som afsender indtastede, er ugyldig

en: To use the value input through this field in a mail field, you need to insert the corresponding mail-tag (%s) into the field on the Mail tab.
da_DK: For at bruge værdien indtastet i dette felt i et e-mail felt skal du indsætte den tilsvarende e-mail tag (%s) i feltet på fanen e-mail.

en: Make checkboxes exclusive
da_DK: Gør afkrydsningsfelter eksklusive

en: Wrap each item with label element
da_DK: Ombryd alle elementer i et label element

en: Put a label first, a checkbox last
da_DK: Brug en etiket først og et afkrydsningsfelt til sidst

en: One option per line.
da_DK: En mulighed pr. linje.

en: Required field
da_DK: Påkrævet felt

en: Field type
da_DK: Felt type

en: Checkboxes, radio buttons and menus
da_DK: Afkrydsningsbokse, radio knapper og menuer

en: Generate a form-tag for a group of radio buttons. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag for en gruppe af radio knapper. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: Generate a form-tag for a group of checkboxes. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til en gruppe af afkrydsningsfelter. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: radio buttons
da_DK: radio knapper

en: checkboxes
da_DK: afkrydsningsfelter

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the necessary libraries (GD and FreeType) are not available on your server.
da_DK: Denne kontaktformular indeholder CAPTCHA-felter, men de nødvendige biblioteker (GD og FreeType) er ikke tilgængelige på din server.

en: This contact form contains CAPTCHA fields, but the temporary folder for the files (%s) does not exist or is not writable. You can create the folder or change its permission manually.
da_DK: Denne kontaktformular indeholder CAPTCHA-felter, men den midlertidige mappe til filerne (%s) eksisterer ikke eller er ikke skrivbar. Du kan oprette mappen eller ændre adgangstilladelserne manuelt.

en: Input field settings
da_DK: Indstillinger for input felt

en: Image settings
da_DK: Billed indstillinger

en: Generate form-tags for a CAPTCHA image and corresponding response input field. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til CAPTCHA. Yderligere oplysninger finder du under %s.

note: translators: %s: link labeled 'Really Simple CAPTCHA'
en: To use CAPTCHA, you first need to install and activate %s plugin.
da_DK: For at bruge CAPTCHA, skal du først installere og aktivere %s plugin.

en: CAPTCHA
da_DK: CAPTCHA-kontrol

en: Your entered code is incorrect.
da_DK: Den indtastede kode er forkert.

en: The code that sender entered does not match the CAPTCHA
da_DK: Den kode, som afsender har indtastet, svarer ikke til CAPTCHA

en: Insert Tag
da_DK: Indsæt tag

en: Class attribute
da_DK: Klasse-attribut

en: Id attribute
da_DK: ID-attribut

en: Options
da_DK: Muligheder

en: Name
da_DK: Navn

en: Acceptance checkbox
da_DK: Afkrydsningsboks til accept

en: Generate a form-tag for an acceptance checkbox. For more details, see %s.
da_DK: Generer et form-tag til betingelser afkrydsningsfelt. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: acceptance
da_DK: betingelser

en: <code>%1$s</code> property of a <code>WPCF7_ContactForm</code> object is <strong>no longer accessible</strong>. Use <code>%2$s</code> method instead.
da_DK: <code>%1$s</code> en egenskab af <code>WPCF7_ContactForm</code> objekt er <strong>ikke længere tilgængelig</strong>. Brug i stedet <code>%2$s</code> metode.

en: Untitled
da_DK: Uden titel

en: Contact Form
da_DK: Kontaktformular

en: There is a field with input that is shorter than the minimum allowed length
da_DK: Der er et felt, hvor indtastningen er under den minimal tilladte længde

en: There is a field with input that is longer than the maximum allowed length
da_DK: Der er et felt, hvor indtastningen har overskredet den maksimal tilladte længde

en: There is a field that the sender must fill in
da_DK: Der er et felt, som afsender skal udfylde

en: There are terms that the sender must accept
da_DK: Der er vilkår, som afsenderen skal acceptere

en: Submission was referred to as spam
da_DK: Indsendelsen blev markeret som spam

en: Validation errors occurred
da_DK: Der opstod validerings fejl

en: Sender's message failed to send
da_DK: Afsenderens besked kunne ikke sendes

en: Sender's message was sent successfully
da_DK: Afsenderens besked er blevet sendt

note: translators: 1: blog name, 2: blog URL
en: This e-mail was sent from a contact form on %1$s (%2$s)
da_DK: Denne e-mail er afsendt fra en kontaktformular på %1$s (%2$s)

en: Message Body:
da_DK: Selve beskeden:

note: translators: %s: [your-subject]
en: Subject: %s
da_DK: Emne: %s

note: translators: %s: [your-name] <[your-email]>
en: From: %s
da_DK: Fra: %s

en: Send
da_DK: Indsend

en: Your message
da_DK: Din besked

en: Your email
da_DK: Din e-mail

en: Your name
da_DK: Dit navn

note: translators: %s: title of form-tag like 'email' or 'checkboxes'
en: Form-tag Generator: %s
da_DK: Formular-tag generator: %s

en: For more information:
da_DK: For mere information:

en: Any information you provide will not be shared with service providers without your authorization.
da_DK: Alle informationer du indtaster vil ikke blive delt med andre, uden din godkendelse.

en: You may need to first sign up for an account with the service that you plan to use. When you do so, you would need to authorize Contact Form 7 to access the service with your account.
da_DK: Du skal muligvis først oprette en konto med den tjeneste, du vil bruge. Når du gør det, skal du godkende at Contact Form 7 får adgang til tjenesten med din konto.

en: On this screen, you can manage services that are available through Contact Form 7. Using API will allow you to collaborate with any services that are available.
da_DK: På denne skærm kan du administrere tjenester, der er tilgængelige via Contact Form 7. Brug af API vil give dig mulighed for at samarbejde med alle de tjenester, der er til rådighed.

en: There are also special mail-tags that have specific names, but don&#8217;t have corresponding form-tags. They are used to represent meta information of form submissions like the submitter&#8217;s IP address or the URL of the page.
da_DK: Der er også særlige e-mail tags, som har specifikke navne, men ikke har tilsvarende form-tags. De bruges til at repræsentere meta-information fra de indsendte formularer, så som indsenders IP-adresse eller sidens URL.

en: A mail-tag is also a short code enclosed in square brackets that you can use in every Mail and Mail (2) field. A mail-tag represents a user input value through an input field of a corresponding form-tag.
da_DK: Et mail-tag er også en kort-kode i kantede parenteser, som du kan bruge i alle E-mail og E-mail (2)-felter. Et mail-tag repræsenterer den værdi, en bruger indtaster i et tilsvarende form-tags input-felt.

en: While form-tags have a comparatively complex syntax, you don&#8217;t need to know the syntax to add form-tags because you can use the straightforward tag generator (<strong>Generate Tag</strong> button on this screen).
da_DK: Form-tags har en relativ kompliceret syntaks, men du behøver ikke at kende syntaksen for at tilføje form-tags, fordi du kan bruge den ukomplicerede tag-generator (<strong>Generér tag</strong> knap på denne skærm).

en: A form-tag is a short code enclosed in square brackets used in a form content. A form-tag generally represents an input field, and its components can be separated into four parts: type, name, options, and values. Contact Form 7 supports several types of form-tags including text fields, number fields, date fields, checkboxes, radio buttons, menus, file-uploading fields, CAPTCHAs, and quiz fields.
da_DK: Et formular-tag er en kort-kode i kantede parenteser, som bruges i formular-indhold. Et formular-tag repræsenterer generelt et inputfelt, og dets komponenter kan inddeles i fire dele: type, navn, indstillinger og værdier. Contact Form 7 understøtter adskillige typer formular-tags inkl. tekstfelter, talfelter, datofelter, afkrydsningsfelter, radioknapper, menuer, fil-uploadfelter, CAPTCHAs og kontrolspørgsmålsfelter.

en: <strong>Additional Settings</strong> provides a place where you can customize the behavior of this contact form by adding code snippets.
da_DK: <strong>Yderligere indstillinger</strong> giver dig mulighed for at tilpasse, hvordan denne kontak tformular virker, ved at tilføje kodestykker.

en: In <strong>Messages</strong>, you can edit various types of messages used for this contact form. These messages are relatively short messages, like a validation error message you see when you leave a required field blank.
da_DK: I <strong>beskeder</strong> kan du redigere forskellige typer af beskeder, som denne kontaktformular bruger. Beskederne er relativt korte beskeder, som fx en besked om en valideringsfejl, som vises, når du ikke udfylder et påkrævet felt.

en: <strong>Mail (2)</strong> is an additional mail template that works similar to Mail. Mail (2) is different in that it is sent only when Mail has been sent successfully.
da_DK: <strong>E-mail (2)</strong> er en ekstra e-mail skabelon, som fungerer ligesom E-mail. E-mail (2) adskiller sig ved kun at blive sendt, når E-mail er blevet sendt med succes.

en: <strong>Mail</strong> manages a mail template (headers and message body) that this contact form will send when users submit it. You can use Contact Form 7&#8217;s mail-tags here.
da_DK: <strong>E-mail</strong> håndterer e-mailskabeloner (emne og e-mail indhold), som denne kontaktformular sender, når brugeren indsender den. Du kan bruge Contact Form 7&#8217;s mail-tags her.

en: <strong>Form</strong> is a content of HTML form. You can use arbitrary HTML, which is allowed inside a form element. You can also use Contact Form 7&#8217;s form-tags here.
da_DK: <strong>Formular</strong> er indhold i en HTML-formular. Du kan bruge de HTML-tags, der måtte være godkendt til brug i et formular element. Du kan også bruge Contact Form 7&#8217;s formular-tags her.

en: <strong>Title</strong> is the title of a contact form. This title is only used for labeling a contact form, and can be edited.
da_DK: <strong>Titel</strong> er kontaktformularens titel. Denne titel bruges kun som etiket for kontaktformularen og kan redigeres.

en: On this screen, you can edit a contact form. A contact form is comprised of the following components:
da_DK: På denne skærm kan du redigere en kontaktformular. En kontaktformular består af de følgende komponenter:

en: <strong>Duplicate</strong> - Clones that contact form. A cloned contact form inherits all content from the original, but has a different ID.
da_DK: <strong>Lav kopi</strong> ‒ Laver en kopi af kontaktformularen. En kopieret kontaktformular arver alt indhold fra originalen, men får sin eget ID.

en: <strong>Edit</strong> - Navigates to the editing screen for that contact form. You can also reach that screen by clicking on the contact form title.
da_DK: <strong>Redigér</strong>‒ Går til redigering af kontaktformularen. Du kan gøre det samme ved at klikke på kontaktformularens titel.

en: Hovering over a row in the contact forms list will display action links that allow you to manage your contact form. You can perform the following actions:
da_DK: Hvis du fører musen hen over en række i kontaktformularlisten, vil der dukke nogle links op, som giver dig mulighed for at håndtere din kontaktformular. Du kan udføre følgende handlinger:

en: On this screen, you can manage contact forms provided by Contact Form 7. You can manage an unlimited number of contact forms. Each contact form has a unique ID and Contact Form 7 shortcode ([contact-form-7 ...]). To insert a contact form into a post or a text widget, insert the shortcode into the target.
da_DK: På denne skærm kan du håndtere Contact Form 7's kontaktformularer. Du kan håndtere et ubegrænset antal kontaktformularer. Hver kontaktformular har et unikt ID og en unik Contact Form 7 kort-kode ([contact-form-7 …]). For at indsætte en kontaktformular i et indlæg eller i en tekst widget skal du indsætte kort-koden i indlægget eller widgetten.

en: Mail-tags
da_DK: E-mail tags

en: Available Actions
da_DK: Tilgængelige handlinger

en: Overview
da_DK: Oversigt

en: You can add customization code snippets here. For details, see %s.
da_DK: Du kan tilføje brugerdefineret kodestykke her. Yderligere oplysninger finder du under %s.

en: File attachments
da_DK: Vedhæftede filer

en: Use HTML content type
da_DK: Brug af HTML-indholdstype

en: Exclude lines with blank mail-tags from output
da_DK: Ekskludere linjer med blanke e-mail tags fra resultatet

en: Message body
da_DK: Besked indhold

en: Additional headers
da_DK: Yderligere sidehoveder

en: Subject
da_DK: Emne

en: From
da_DK: Fra

en: To
da_DK: Til

en: In the following fields, you can use these mail-tags:
da_DK: I de følgende felter kan du bruge disse e-mail-tags:

en: Mail (2) is an additional mail template often used as an autoresponder.
da_DK: E-mail (2) er en ekstra skabelon, som ofte anvendes til autosvar.

en: Use Mail (2)
da_DK: Brug e-mail (2)

en: Mail (2)
da_DK: E-mail (2)

note: translators: %s: title of contact form
en: Edit &#8220;%s&#8221;
da_DK: Redigér &#8220;%s&#8221;

en: Edit
da_DK: Redigér

en: Date
da_DK: Dato

en: Author
da_DK: Forfatter

en: Title
da_DK: Overskrift

en: Additional Settings
da_DK: Yderligere indstillinger

note: translators: %d: number of additional settings
en: Additional Settings (%d)
da_DK: Yderligere indstillinger (%d)

en: Messages
da_DK: Beskeder

en: Mail
da_DK: E-mail

en: Form
da_DK: Formular

en: FAQ
da_DK: OSS

en: Docs
da_DK: Dokumenter

en: You are about to delete this contact form.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
da_DK: Du er ved at slette denne kontaktformular.
     Tryk 'Annullér' for at stoppe, 'OK' for at slette.

en: Delete
da_DK: Slet

en: Duplicate
da_DK: Kopier

en: You can also use this old-style shortcode:
da_DK: Du kan også bruge denne gammeldags kort-kode:

en: Copy this shortcode and paste it into your post, page, or text widget content:
da_DK: Kopier denne shortcode og indsæt den i et indlæg, en side eller i en tekst-widget:

en: Enter title here
da_DK: Skriv titel her

en: Save
da_DK: Gem

en: You are not allowed to edit this contact form.
da_DK: Du har ikke adgang til at redigere denne kontaktformular.

en: Setting up mail
da_DK: Konfigurere e-mail

en: Contact Form 7 needs your support.
da_DK: Contact Form 7 har brug for din støtte.

en: Dismiss
da_DK: Afvis

note: translators: 1: version of Contact Form 7, 2: version of WordPress, 3: URL
en: <strong>Contact Form 7 %1$s requires WordPress %2$s or higher.</strong> Please <a href="%3$s">update WordPress</a> first.
da_DK: <strong>Contact Form 7 %1$s kræver WordPress %2$s eller nyere.</strong> Opdatér <a href="%3$s">venligst WordPress</a> først.

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Contact form deleted.
da_DK: Kontaktformularen er slettet.

en: Contact form saved.
da_DK: Kontaktformularen er gemt.

en: Contact form created.
da_DK: Kontaktformularen er oprettet.

en: Search Contact Forms
da_DK: Søg i kontaktformularer

note: translators: %s: search keywords
en: Search results for &#8220;%s&#8221;
da_DK: Søge resultater for &#8220;%s&#8221;

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
da_DK: De ændringer, du har foretaget, vil blive tabt, hvis du navigerer væk fra denne side.

en: Error in deleting.
da_DK: Fejl ved sletning.

en: You are not allowed to delete this item.
da_DK: Du har ikke adgang til at slette dette element.

en: You are not allowed to edit this item.
da_DK: Du har ikke adgang til at redigere dette element.

en: Integration with Other Services
da_DK: Integration med andre tjenester

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add New Contact Form
da_DK: Tilføj ny kontaktformular

en: Contact Forms
da_DK: Kontaktformularer

en: Edit Contact Form
da_DK: Redigér kontaktformular

en: Contact
da_DK: Kontakt
