Themes - Twenty Twenty-One - en to el_GR translation catalogue (141 entries)

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Νάρκισσοι&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Στο Bois de Boulogne&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Παίζοντας στην άμμο&#8220; από Berthe Morisot

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;"Ανάγνωση&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Τριαντάφυλλα Tremiers&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Αυτοπροσωπογραφία&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Ο Κήπος στο Μπουγκιβάλ&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Βίλα με πορτοκαλιές, Νίκαια&#8221; από Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
el_GR: &#8220;Νεαρή γυναίκα ντυμένη στα Μωβ&#8221; από Berthe Morisot

en: 1 comment
el_GR: 1 σχόλιο

en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
el_GR: <span class="meta-nav">Δημοσιεύθηκε στο</span><span class="post-title">%s</span>

en: A new portfolio default theme for WordPress
el_GR: Ένα νέο προεπιλεγμένο θέμα χαρτοφυλακίου για το WordPress

en: Add widgets here to appear in your footer.
el_GR: Προσθέστε τις μικρεφαρμογές σας εδώ για να εμφανίζονται στο υποσέλιδο.

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
el_GR: Χωρίς τίτλο

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
el_GR: Όμορφος κήπος ζωγραφισμένος από την Berthe Morisot στα τέλη του 19ου αιώνα

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
el_GR: Berthe Morisot<br>(Γαλλίδα, 1841-1895)

en: Black
el_GR: Μαύρο

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
el_GR: Ένα μπλοκ πολυμέσων και κειμένου με μια μεγάλη εικόνα στα αριστερά και μια επικεφαλίδα στα δεξιά. Την επικεφαλίδα ακολουθούν ένα διαχωριστικό και μια παράγραφος περιγραφής.

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
el_GR: Ένα μπλοκ με 3 στήλες που εμφανίζουν πληροφορίες επικοινωνίας και συνδέσμους μέσων κοινωνικής δικτύωσης.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
el_GR: Ένα τεράστιο κείμενο που ακολουθείται από συνδέσμους κοινωνικών δικτύων και διευθύνσεων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
el_GR: Μια λίστα έργων με μικρογραφίες.

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
el_GR: Ένα μπλοκ πολυμέσων και κειμένου με μια μεγάλη εικόνα στα αριστερά και μια μικρότερη με περίγραμμα στα δεξιά.

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
el_GR: Ένα μπλοκ επικαλυπτόμενων στηλών με δύο εικόνες και μια περιγραφή κειμένου.

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
el_GR: Τρεις εικόνες μέσα σε ένα μπλοκ επικαλυπτόμενων στηλών.

en: Blue
el_GR: Μπλε

en: Borders
el_GR: Περιθώρια

en: By %s
el_GR: Από τον %s

en: Categorized as %s
el_GR: Κατηγοριοποιημένα ως %s

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Colors & Dark Mode
el_GR: Χρώματα & Σκοτεινή λειτουργία

en: Comments are closed.
el_GR: Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

[ctx: Comments title]
en: %s comment | %s comments
el_GR[0]: %s Σχόλιο
el_GR[1]: %s Σχόλια

en: Contact information
el_GR: Στοιχεία επικοινωνίας

en: Continue reading %s
el_GR: Συνεχίστε να διαβάζετε το %s

[ctx: Customizer control]
en: Background color
el_GR: Χρώμα φόντου

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom right corner of the page.
el_GR: Η σκοτεινή λειτουργία μπορεί επίσης να ενεργοποιηθεί και να απενεργοποιηθεί με ένα κουμπί που μπορείτε να βρείτε στην κάτω δεξιά γωνία της σελίδας.

en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
el_GR: Η σκοτεινή λειτουργία είναι μια ρύθμιση συσκευής. Εάν το ζητήσει ένας επισκέπτης της τοποθεσίας σας, ο ιστότοπός σας θα εμφανίζεται με σκούρο φόντο και ανοιχτό κείμενο. <a href="%s">Μάθετε περισσότερα σχετικά με τη Σκοτεινή λειτουργία.</a>

en: Dark Mode support
el_GR: Υποστήριξη σκοτεινής λειτουργίας

en: Dark Mode: %s
el_GR: Σκοτεινή λειτουργία: %s

en: Dark gray
el_GR: Σκούρο Γκρι

en: Display Site Title & Tagline
el_GR: Εμφάνιση τίτλου ιστοτόπου και γραμμής Ετικέτας

en: Dividers
el_GR: Διαχωριστικά

en: Edit %s
el_GR: Επεξεργασία του %s

en: Excerpt Settings
el_GR: Ρυθμίσεις αποσπάσματος

en: Extra large
el_GR: Πολύ Μεγάλο

en: Extra small
el_GR: Πολύ μικρό

en: Footer
el_GR: Υποσέλιδο

en: Frame
el_GR: Πλαίσιο

en: Full text
el_GR: Πλήρες κείμενο

en: Gigantic
el_GR: Πελώριος

en: Gray
el_GR: Γκρι

en: Green
el_GR: Πράσινο

en: Green to yellow
el_GR: Πράσινο προς κίτρινο

en: Huge
el_GR: Τεράστιο

en: In the Bois de Boulogne
el_GR: Στο Bois de Boulogne

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
el_GR: Φαίνεται ότι δε βρέθηκε τίποτα σε αυτή την τοποθεσία. Μήπως να δοκιμάζατε μια αναζήτηση;

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
el_GR: Φαίνεται ότι δεν βρήκαμε αυτό που ζητούσατε. Αν θέλετε, δοκιμάστε την αναζήτηση.

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
el_GR: Προβεβλημένο άρθρο

en: Large
el_GR: Μεγάλο

en: Large text
el_GR: Μεγάλο κείμενο

en: Learn more about Dark Mode.
el_GR: Μάθετε περισσότερα σχετικά με τη Σκοτεινή λειτουργία.

en: Leave a comment
el_GR: Γράψτε ένα σχόλιο

en: Links area
el_GR: Περιοχή συνδέσμων

en: Media and text article title
el_GR: Τίτλος άρθρου πολυμέσων και κειμένου

en: Menu
el_GR: Μενού

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
el_GR: Νεότερα <span class="nav-short">άρθρα</span>

en: Newer comments
el_GR: Νεώτερα σχόλια

en: Next post
el_GR: Επόμενο άρθρο

en: Normal
el_GR: Κανονικό

en: Nothing here
el_GR: Δεν υπάρχει κάτι εδώ

en: Off
el_GR: Ανενεργή

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
el_GR: Παλαιότερα <span class="nav-short">άρθρα</span>

en: Older comments
el_GR: Παλιότερα σχόλια

en: On
el_GR: Ενεργή

en: On Archive Pages, posts show:
el_GR: Στις σελίδες αρχειοθέτησης, τα άρθρα εμφανίζονται ως:

en: Open menu
el_GR: Άνοιγμα μενού

en: Orange
el_GR: Πορτοκαλί

en: Overlap
el_GR: Επικάλυψη

en: Overlapping images
el_GR: Επικαλυπτόμενες εικόνες

en: Overlapping images and text
el_GR: Επικαλυπτόμενες εικόνες και κείμενο

en: Page
el_GR: Σελίδας

en: Page %
el_GR: Σελίδα %

en: Playing in the Sand
el_GR: Παίζοντας στην άμμο

en: Portfolio list
el_GR: Λίστα χαρτοφυλακίου

[ctx: Post password form]
en: Enter
el_GR: Πληκτρολογήστε

[ctx: Post password form]
en: Password
el_GR: Κωδικός

[ctx: Post password form]
en: Submit
el_GR: Υποβολή

en: Previous post
el_GR: Προηγούμενο άρθρο

en: Primary menu
el_GR: Κεντρικό Μενού

en: Proudly powered by %s.
el_GR: Με την υποστήριξη του %s.

en: Published %s
el_GR: Δημοσιεύθηκε την %s

en: Published in %s
el_GR: Δημοσιεύθηκε στο %s

en: Purple
el_GR: Μωβ

en: Purple to red
el_GR: Μωβ προς κόκκινο

en: Purple to yellow
el_GR: Μωβ προς κίτρινο

en: Reading
el_GR: Ανάγνωση

en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
el_GR: Έτοιμοι για το πρώτο σας άρθρο; <a href="%s">Πάμε</a>.

en: Red
el_GR: Κόκκινο

en: Red to purple
el_GR: Κόκκινο προς μωβ

en: Red to yellow
el_GR: Κόκκινο προς κίτρινο

en: Results for "%s"
el_GR: Αποτελέσματα για “%s”

en: Roses Trémières
el_GR: Τριαντάφυλλα Tremieres

en: Search&hellip;
el_GR: Αναζήτηση&hellip;

en: Secondary menu
el_GR: Δευτερεύων μενού

en: Skip to content
el_GR: Μετάβαση σε περιεχόμενο

en: Small
el_GR: Μικρό

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
el_GR: Λυπάμαι, αλλά τίποτα δεν βρέθηκε που ταιριάζει στους όρους αναζήτησης. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά με άλλες λέξεις κλειδιά.

en: Suggested text:
el_GR: Προτεινόμενο κείμενο:

en: Summary
el_GR: Περίληψη

en: Tagged %s
el_GR: Με ετικέτα: %s

en: The Garden at Bougival
el_GR: Ο Κήπος στο Μπουγκιβάλ

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
el_GR: Προσθήκη μοτίβων μπλοκ

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
el_GR: Τα μοτίβα μπλοκ είναι προσχεδιασμένες ομάδες μπλοκ. Για να προσθέσετε ένα, επιλέξτε το κουμπί Προσθήκη μπλοκ [+] στη γραμμή εργαλείων στο επάνω μέρος του επεξεργαστή. Μεταβείτε στην καρτέλα Μοτίβα κάτω από τη γραμμή αναζήτησης και επιλέξτε ένα μοτίβο.

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
el_GR: Δείτε τα Φόρουμ Υποστήριξης

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
el_GR: Δημιουργήστε τον ιστότοπο σας με μπλοκ

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
el_GR: Πλαισιώστε τις εικόνες σας

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
el_GR: Χρειάζεστε βοήθεια?

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
el_GR: Επικάλυψη στηλών

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
el_GR: Διαβάστε την τεκμηρίωση θέματος

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
el_GR: Το Twenty Twenty-One περιλαμβάνει επίσης ένα στυλ επικάλυψης για μπλοκ με στήλες. Με επιλεγμένο ένα μπλοκ στηλών, ανοίξτε τον πίνακα "Στυλ" στην πλευρική στήλη του επεξεργαστή. Επιλέξτε το στυλ μπλοκ "Επικάλυψη" για να το δοκιμάσετε.

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
el_GR: Το Twenty Twenty-One περιλαμβάνει κομψά περιθώρια για το περιεχόμενό σας. Με επιλεγμένο ένα μπλοκ εικόνας, ανοίξτε τον πίνακα "Στυλ" στην πλευρική στήλη του Επεξεργαστή. Επιλέξτε το στυλ μπλοκ "Πλαίσιο" για να το ενεργοποιήσετε.

en: Thick
el_GR: Χοντρό

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
el_GR: Αυτό το περιεχόμενο προστατεύεται με κωδικό πρόσβασης. Πληκτρολογήστε έναν κωδικό πρόσβασης για προβολή.

en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
el_GR: Αυτό το θέμα απαιτεί WordPress 5.3 ή νεότερη έκδοση. Εκτελείτε την έκδοση %s. Παρακαλώ αναβαθμίστε.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
el_GR: Ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το LocalStorage για να αποθηκεύσει τη ρύθμιση όταν η υποστήριξη σκοτεινής λειτουργίας είναι ενεργοποιημένη ή απενεργοποιημένη.<br> Το LocalStorage είναι απαραίτητο για τη λειτουργία της ρύθμισης και χρησιμοποιείται μόνο όταν ένας χρήστης κάνει κλικ στο κουμπί Σκοτεινή λειτουργία.<br> Δεν αποθηκεύονται δεδομένα στη βάση δεδομένων ούτε μεταφέρονται.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
el_GR: Για να αποκτήσετε πρόσβαση στις ρυθμίσεις της σκοτεινής λειτουργίας, επιλέξτε ένα ανοιχτό χρώμα φόντου.

en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
el_GR: Το Twenty Twenty-One είναι ένας κενός καμβάς για τις ιδέες σας και κάνει τον επεξεργαστή μπλοκ το καλύτερο πινέλο σας. Με νέα μοτίβα μπλοκ, τα οποία σας επιτρέπουν να δημιουργήσετε μια όμορφη διάταξη μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, τα απαλά χρώματα αυτού του θέματος και το εντυπωσιακό - αλλά διαχρονικό - σχέδιο θα κάνουν την εργασία σας να λάμψει. Δοκιμάστε το! Δείτε πώς το Twenty Twenty-One προβάλει το χαρτοφυλάκιο, τον ιστότοπο της επιχείρησής σας ή το προσωπικό σας ιστολόγιο.

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
el_GR: Το Twenty Twenty-One χρησιμοποιεί το LocalStorage όταν είναι ενεργοποιημένη η υποστήριξη σκοτεινής λειτουργίας.

en: Two images showcase
el_GR: Βιτρίνα δύο εικόνων

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
el_GR: Πλήρες μέγεθος

en: View all of %s's posts.
el_GR: Δείτε όλα τα άρθρα του %s.

en: Villa with Orange Trees, Nice
el_GR: Βίλα με πορτοκαλιές, Νίκαια

en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
el_GR[0]: Βρήκαμε %d αποτέλεσμα για την αναζήτησή σας.
el_GR[1]: Βρήκαμε %d αποτελέσματα για την αναζήτησή σας.

en: White
el_GR: Λευκό

en: Yellow
el_GR: Κίτρινο

en: Yellow to green
el_GR: Κίτρινο προς πράσινο

en: Yellow to purple
el_GR: Κίτρινο προς μωβ

en: Yellow to red
el_GR: Κίτρινο προς κόκκινο

en: Young Woman in Mauve
el_GR: Νεαρή γυναίκα ντυμένη στα Μωβ

[ctx: submit button]
en: Search
el_GR: Αναζήτηση

en: the WordPress team
el_GR: η Ομάδα του WordPress
